Co oznacza dla Ciebie upadłość Twojego dłużnika?
Dowiedziałeś się, że Twój dłużnik ogłosił upadłość? Nie martw się! Nie oznacza to, że automatycznie straciłeś szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Masz prawo do zgłoszenia swoich roszczeń i wzięcia udziału w podziale majątku niewypłacalnego dłużnika. Kluczowe jest szybkie działanie i dokonanie prawidłowego zgłoszenia wierzytelności. W pierwszej kolejności sprawdź, czy Twój dłużnik rzeczywiście ogłosił upadłość. Możesz to zrobić bez żadnych opłat w publicznym portalu, w którym toczą się postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne – w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (https://prs.ms.gov.pl/krz).
Jak możesz to zrobić? Przejdź do sekcji „Portal publiczny” à „Tablica obwieszczeń” i wybierz kategorię, która najlepiej opisuje wyszukiwany podmiot. Pamiętaj, że Twoim dłużnikiem, w zależności od sytuacji, może być spółka („Podmiot niebędący osobą fizyczną”), jednoosobowa działalność gospodarcza („Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą”), czy konsument („Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej”). Po wyborze właściwej kategorii, wypełnij formularz o odpowiednie parametry (w tym zakresie wystarczy wpisać właściwy numer identyfikatora, jak np. PESEL, NIP czy KRS). Alternatywnie, możesz sprawdzić interesujące Cię dane również w sekcji „Portal publiczny” à „Wyszukiwanie podmiotów”.
Masz potwierdzenie o upadłości? Zgłoś wierzytelność jak najszybciej – masz na to określony czas!
Jak zgłosić wierzytelność?
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie wierzytelności do syndyka, co należy zrobić w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Takiego zgłoszenia dokonuje się online, także za pośrednictwem wspomnianego już wcześniej Krajowego Rejestru Zadłużonych (https://prs.ms.gov.pl/krz) za pomocą formularza „Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rodzaj postępowania upadłościowego, ponieważ swoje wierzytelności możesz zgłosić zarówno w ramach upadłości przedsiębiorcy, jak również upadłości konsumenta.
Jakie dane są wymagane przy zgłoszeniu?
- Twoje dane identyfikacyjne (imię i nazwisko/nazwa firmy; NIP, PESEL lub KRS),
- kwota wierzytelności (kwota główna i odsetki),
- dowody potwierdzające istnienie wierzytelności i wykazujące kwotę (co prawda na etapie zgłaszania wierzytelności nie musisz załączać dokumentów, które ją potwierdzają, niemniej dla ułatwienia pracy syndykowi, zbierz przydatne dokumenty, jak np. faktury, noty obciążeniowe, umowy, i załącz je do zgłoszenia),
- numer kategorii, do której wierzytelność będzie zaliczona,
- informacje o ewentualnym zabezpieczeniu wierzytelności lub przedmiocie zabezpieczenia,
- stan sprawy (jeśli toczysz z upadłym dłużnikiem spór sądowy o zgłaszaną wierzytelność),
- numer rachunku bankowego do zwrotu środków.
Co, jeśli nie podasz w zgłoszeniu którejś z wymaganych informacji?
Syndyk wezwie Cię do uzupełnienia braków pisma. Brak reakcji na wezwanie poskutkuje zwrotem zgłoszenia, co najczęściej przekreśli szanse na odzyskanie pieniędzy w ramach upadłości. Takiego zgłoszenia możesz dokonać ponownie, jednak w takim przypadku będziesz musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty w wysokości 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Jakie masz szanse na odzyskanie pieniędzy w toku upadłości?
Twoja wierzytelność zostanie przypisana do jednej z czterech kategorii zaspokojenia (zgodnie z Prawem upadłościowym). Zasadą jest – czym wyższa kategoria, do której zaliczona jest wierzytelność, tym większa szansa na jej zaspokojenie. Szerzej o poszczególnych kategoriach zaspokojenia roszczenia napiszemy w kolejnych publikacjach.
Co dalej?
Aby mieć kontrolę nad losem Twojego zgłoszenia, zadbaj o częste monitorowanie postępowania w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Po dokonaniu zgłoszenia wierzytelności, dostęp do akt sprawy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych powinien Ci zostać udzielony automatycznie. Jeśli Twój dłużnik prowadził działalność gospodarczą (jako spółka albo JDG), wyczekuj sporządzenia przez syndyka listy wierzytelności – ona bowiem rozstrzyga, w jaki sposób syndyk rozpoznał Twoje zgłoszenie. Jeżeli nie uznał go w całości, masz prawo wnieść sprzeciw służący korekcie listy tak, by Twoja wierzytelność została na niej uznana zgodnie z tym, czego żądałeś w zgłoszeniu.
W następnych artykułach wyjaśnimy dalsze aspekty związane z dochodzeniem roszczeń w postępowaniu upadłościowym.